Rozjasněte si domov srdcovkou nádhernou: Tipy pro snadné pěstování

Srdcovka Nádherná Pěstování

Srdcovka nádherná: okrasná kráska

Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) je trvalka, která na jaře okouzlí svými srdcovitými květy. Pěstování srdcovky není náročné, stačí dodržet pár základních pravidel. Srdcovka nádherná preferuje polostinné stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Důležitá je pravidelná zálivka, a to zejména během suchých období. Rostlinu je vhodné přihnojovat jednou za 14 dní tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Srdcovka nádherná je mrazuvzdorná, ale v chladnějších oblastech je vhodné ji na zimu přikrýt chvojím.

Po odkvětu je vhodné odkvetlé stonky odstranit. Srdcovku nádhernou můžeme množit dělením trsů na jaře nebo na podzim. Srdcovka nádherná je náchylná k hnilobě kořenů, proto je důležité dbát na správnou zálivku a propustnost půdy. Mezi nejčastější choroby patří padlí a skvrnitost listů. Srdcovka nádherná je krásná a nenáročná trvalka, která se bude vyjímat v každé zahradě.

Srovnání pěstování srdcovky nádherné a muškátu
Vlastnost Srdcovka nádherná Muškát
Náročnost pěstování Nenáročná Nenáročný
Potřeba světla Pološtěň / Stín Slunce / Polostín
Frekvence zalévání Mírná Vydatná

Ideální stanoviště a půda

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis) si pro svůj zdravý růst a bohaté kvetení žádá specifické podmínky. Nejlépe se jí daří v polostínu, chráněná před prudkým poledním sluncem, které by mohlo popálit její jemné listy. Ideální je stanoviště pod korunami stromů, kde je dostatek rozptýleného světla. Co se týče půdy, srdcovka preferuje humózní, vlhčí a dobře propustnou zeminu s mírně kyselým až neutrálním pH. Důležitá je také dobrá drenáž, aby nedocházelo k přemokření kořenů, které jsou na přebytečnou vodu citlivé a mohly by začít uhnívat. Před samotnou výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost, který zlepší její strukturu a dodá rostlině potřebné živiny. Během vegetačního období je vhodné srdcovku pravidelně zalévat, zejména v období sucha, a přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podpoří bohaté kvetení. Naopak se vyvarujte přehnojování dusíkem, které by mohlo vést k bujnému růstu listů na úkor květů. Správným výběrem stanoviště a péčí o půdu zajistíte srdcovce nádherné ideální podmínky pro růst a ona se vám odmění svými nádhernými květy ve tvaru srdíček.

srdcovka nádherná pěstování

Výsadba a množení srdcovky

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis) preferuje polostinné stanoviště s kyprou, humózní a mírně vlhkou půdou Bohatá zálivka je důležitá zejména během horkých letních dnů Přemokření ale srdcovce škodí, proto je vhodné zajistit dobrý odtok vody Srdcovku sázíme na jaře nebo na podzim do hloubky asi 10 cm Rostliny umisťujeme 50–60 cm od sebe Pro pěstování v nádobách volíme substrát pro balkónové rostliny a dbáme na pravidelnou zálivku Srdcovku můžeme množit dělením trsů na jaře nebo na podzim Ideální je rozdělit rostlinu na menší trsy s alespoň 3–4 výhony Další možností je množení semeny Výsev provádíme na jaře do výsevního substrátu Semena klíčí při teplotě 18–20 °C Klíčení trvá obvykle 3–4 týdny Srdcovka nádherná je nenáročná rostlina, která nám při správné péči bude dělat radost svými krásnými květy po mnoho let.

Zálivka a hnojení

Srdcovka nádherná sice zvládne i kratší období sucha, ale pro bohaté kvetení a zdravý růst potřebuje pravidelnou zálivku. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. Zaléváme vždy až po proschnutí vrchní vrstvy substrátu, přebytečnou vodu z misky vždy vylijeme. V horkých letních dnech zaléváme častěji, v zimě zálivku omezíme.

Pro pěstování srdcovky je ideální lehká, propustná půda bohatá na živiny. Během vegetačního období, od jara do podzimu, srdcovku přihnojujeme jednou za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Hnojivo aplikujeme vždy na vlhkou půdu, abychom zabránili spálení kořenů. Na podzim hnojení postupně omezujeme a v zimě, kdy rostlina odpočívá, nehnojíme vůbec.

Kvetení a péče po odkvětu

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis) kvete obvykle od května do června a její půvabné květy ve tvaru srdíček jsou skutečnou ozdobou jarní zahrady. Pro bohaté kvetení je důležité zajistit rostlině dostatek živin. Během vegetačního období je vhodné srdcovku přihnojovat každých 14 dní tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu, jakmile květy zhnědnou, je vhodné je opatrně odstranit. Tím podpoříte další kvetění a zabráníte tvorbě semen, která rostlinu zbytečně vysilují. Listy srdcovky po odkvětu žloutnou a zatahují. V tomto období je důležité omezit zálivku a rostlinu nechat odpočinout. Na podzim je vhodné cibule srdcovky chránit před mrazem vrstvou mulče z listí nebo kompostu. Srdcovka nádherná je nenáročná rostlina, o kterou se snadno pečuje. Při dodržení základních pravidel pěstování vás bude svými krásnými květy těšit po mnoho let.

srdcovka nádherná pěstování

Choroby a škůdci

Srdcovka nádherná je naštěstí poměrně odolná rostlina, ale i tak se nevyhne některým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější problémy patří hniloba kořenů, která je způsobena přemokřením substrátu. Proto je důležité srdcovku zalévat s rozmyslem a nechat substrát mezi zálivkami proschnout. Dalším problémem může být napadení mšicemi, které se projevuje lepkavými listy a deformací nových výhonků. V boji proti mšicím lze použít mýdlovou vodu nebo insekticidní přípravek. Srdcovku mohou napadnout i svilušky, které se projevují žlutými skvrnami na listech a pavučinkami. Proti sviluškám pomáhá zvýšení vzdušné vlhkosti a použití speciálních přípravků. Důležitá je i prevence, proto je vhodné rostlinu pravidelně kontrolovat a odstraňovat napadené části.

Zimní ochrana srdcovky

Srdcovka nádherná, známá svými květy ve tvaru srdce, je poměrně odolná trvalka. Zimní období ale může být pro mladé rostliny a rostliny pěstované v nádobách náročné. Na podzim po prvních mrazících, kdy listy zhnědnou a zatáhnou, je vhodné rostlinu seříznout asi 5 cm nad zemí. Tím se zamezí šíření chorob a škůdců. Srdcovka nádherná preferuje humózní, dobře propustnou půdu. Před příchodem zimy je dobré zkontrolovat vlhkost půdy. Pokud je suchá, je vhodné srdcovku zalít, aby kořeny nevyschly. Pro dodání živin a ochranu před mrazem můžete srdcovku na zimu přikrýt vrstvou mulče, například kompostem, listím nebo slámou. Mulč by měl být vysoký asi 5-10 cm. Rostliny v nádobách je vhodné na zimu přemístit na chráněné místo, například k domu nebo do chladné a světlé místnosti. S trochou péče a pozornosti vám srdcovka nádherná bude dělat radost svými krásnými květy po mnoho let.

Tipy pro pěstování v nádobách

Srdcovka nádherná, známá také jako "krvácející srdce", je skvělou volbou pro pěstování v nádobách, a to díky svým atraktivním květům ve tvaru srdce a nenáročnosti na péči. Pro zdárné pěstování v nádobě je důležité zvolit správnou velikost nádoby. Srdcovka preferuje spíše mělčí a širší nádoby s dostatkem prostoru pro kořeny. Důležitá je také drenážní vrstva na dně nádoby, která zabrání přemokření kořenů. Použijte substrát bohatý na živiny, ideálně směs pro kvetoucí rostliny. Srdcovka má ráda mírně vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Zalévejte pravidelně, ale vždy zkontrolujte vlhkost substrátu. Během vegetačního období je vhodné srdcovku přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Srdcovka preferuje polostinné stanoviště, chráněné před přímým slunečním zářením. Po odkvětu je vhodné odkvetlé stonky odstranit. Na zimu nádobu se srdcovkou přeneste na chladné a světlé místo, kde teplota neklesá pod bod mrazu.

srdcovka nádherná pěstování

Inspirace pro kombinaci s jinými rostlinami

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis) je nepřehlédnutelná kráska našich zahrad. Její půvabné květy ve tvaru srdce jsou pastvou pro oči a lákají k dotykům. Pro ještě atraktivnější podívanou zkuste srdcovku zkombinovat s dalšími rostlinami. Vytvoříte tak harmonický a oku lahodící celek. Vzhledem k tomu, že srdcovka kvete na jaře, ideálními společníky jsou pro ni rostliny s podobnou dobou kvetení. Krásně se doplňuje s tulipány, narcisy, hyacinty a modřenci. Vytvoříte tak pestrou paletu barev, která rozzáří každý kout vaší zahrady. Pro jemnější a romantičtější vzhled zkombinujte srdcovku s konvalinkami, pomněnkami nebo sasankami. Tyto něžné květiny podtrhnou krásu srdcovky a dodají vaší zahradě nádech nostalgie. Nebojte se experimentovat s texturami a tvary listů. Zajímavou kombinaci vytvoříte například s kapradinami, hostami nebo bohyškami. Tyto rostliny dodají záhonu strukturu a objem. Pamatujte, že srdcovka preferuje polostín a vlhčí půdu. Při výběru rostlin do kombinace dbejte na to, aby měly podobné nároky na stanoviště.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor:

Tagy: srdcovka nádherná pěstování | pěstování rostliny