Oplechování komína svépomocí: Zkroťte si ple

Oplechování Komína Svépomocí

Příprava: Nezbytné nástroje a materiál

Než se pustíte do oplechování komína, je potřeba si připravit vše potřebné. Mezi základní nástroje patří klempířské nůžky na plech, úhelník, metr, vodováha, popisovač, vrtačka s vrtáky do kovu a šroubovák. Pro spojování plechů budete potřebovat nýtovací kleště a nýty, případně vruty do plechu. Důležitá je také bezpečná práce ve výškách, proto si zajistěte pevnou žebřík a případně i jistící lana.

Co se týče materiálu, budete potřebovat oplechovací plechy z pozinkovaného plechu, titanzinku nebo mědi. Tloušťka plechu by měla být minimálně 0,5 mm. Dále si připravte oplechovací lišty, které slouží k zakončení oplechování a ochraně hran. Pro upevnění oplechování k komínu budete potřebovat komínové šrouby s těsněním. Nezapomeňte také na silikonový tmel odolný vůči vysokým teplotám, který použijete k utěsnění spojů. Před nákupem materiálu si pečlivě změřte komín, abyste nakoupili dostatečné množství.

Bezpečnost práce na střeše

Oplechování komína není procházka růžovým sadem a rozhodně se nejedná o práci, kterou byste měli brát na lehkou váhu. Práce ve výškách s sebou nese značná rizika a je nezbytné dodržovat přísná bezpečnostní opatření. Než se vůbec na střechu vydáte, ujistěte se, že máte k dispozici stabilní a bezpečný žebřík. Ideální je mít k ruce pomocníka, který vám žebřík přidrží a bude vám k dispozici pro případ nouze. Na střeše se pohybujte opatrně a vždy se mějte čeho chytit. Používejte bezpečnostní pás a pevnou obuv s protiskluzovou podrážkou. Za větrného počasí se na střechu vůbec nevydávejte. Mokrá nebo namrzlá střecha je extrémně kluzká a práce na ní představuje obrovské riziko. V takovém případě oplechování komína odložte na dobu, kdy budou klimatické podmínky příznivější. Pamatujte, že vaše bezpečnost je vždy na prvním místě. Pokud si na oplechování komína svépomocí netroufáte, raději se obraťte na profesionální pokrývačskou firmu.

Zaměření komína: Přesné rozměry

Před samotnou montáží oplechování je nezbytné provést přesné zaměření komína. Správné rozměry jsou klíčové pro bezproblémovou instalaci a funkčnost celého systému. Začněte změřením obvodu komína, a to v jeho nejširším místě. Dále změřte výšku komína od oplechování střechy až po vrchol komínové hlavy. Nezapomeňte také na přesah oplechování, který by měl být minimálně 5 cm na každé straně. Pro usnadnění montáže si můžete vytvořit jednoduchý nákres s vyznačenými rozměry. Tyto údaje vám poslouží k výpočtu potřebného materiálu a k jeho následnému objednání. Při měření buďte pečliví a raději dvakrát překontrolujte všechny údaje. I drobná chyba v rozměrech může zkomplikovat montáž a vést k netěsnostem.

oplechování komína svépomocí

Výběr oplechování: Materiál a barva

Oplechování komína není jen o estetice, ale především o ochraně před povětrnostními vlivy. Správně zvolený materiál a barva oplechování prodlouží životnost vašeho komína a ušetří vám starosti s opravami. Na výběr máte z několika možností, každá s vlastními výhodami a nevýhodami. Mezi nejoblíbenější materiály patří pozinkovaný plech, titanzinek a hliník. Pozinkovaný plech je cenově nejdostupnější variantou, vyžaduje však pravidelnou údržbu a nátěry proti korozi. Titanzinek je dražší, ale odolnější a bezúdržbový materiál s dlouhou životností. Hliník je lehký a odolný proti korozi, jeho nevýhodou je vyšší cena a menší odolnost proti mechanickému poškození.

Při výběru barvy oplechování zvažte celkový vzhled vašeho domu a střechy. Oblíbené jsou tmavé odstíny, jako je černá, hnědá nebo antracitová, které působí elegantně a nadčasově. Pokud preferujete světlejší tóny, volte béžovou, šedou nebo bílou barvu. Nezapomeňte, že tmavé barvy absorbují více tepla, což může v létě vést k přehřívání komína. Naopak světlé barvy odrážejí sluneční záření a pomáhají udržovat v komíně optimální teplotu.

Kromě materiálu a barvy je důležité zvolit i správný typ oplechování. Na trhu jsou k dispozici různé profily a tvary, které se liší vzhledem i funkčností. Před nákupem si proto promyslete, jaký typ oplechování nejlépe vyhovuje vašim potřebám a designu vašeho domu. Nebojte se poradit s odborníkem, který vám pomůže s výběrem a doporučí vám optimální řešení pro váš komín.

Příprava oplechování: Stříhání a ohýbání

Než se pustíte do samotného oplechování komína, je potřeba si připravit jednotlivé plechové díly. K tomu budete potřebovat několik základních nástrojů: nůžky na plech, ohýbačku plechu a metr. Prvním krokem je přesné změření komína, abyste věděli, kolik plechu budete potřebovat a jak dlouhé a široké kusy budete stříhat. Při měření nezapomeňte započítat i přesahy potřebné pro spojení jednotlivých dílů. Jakmile máte změřeno, můžete začít se stříháním plechu. Použijte nůžky na plech a postupujte opatrně podle vyznačených rozměrů. Hrany čerstvě nastříhaného plechu můžou být ostré, proto s nimi manipulujte opatrně a v případě potřeby si nasaďte ochranné rukavice. Po nastříhání všech dílů přichází na řadu ohýbání. Pomocí ohýbačky plechu vytvarujte jednotlivé díly tak, aby přesně pasovaly na komín. Ohýbejte plech postupně a opatrně, abyste ho neprohnuli nebo nezdeformovali. Přesnost je v této fázi klíčová, protože i malá nepřesnost při ohýbání může zkomplikovat následnou montáž oplechování. Nebojte se, pokud s ohýbáním plechu nemáte zkušenosti, existuje mnoho návodů a videí online, které vám ukážou, jak na to.

oplechování komína svépomocí

Montáž oplechování: Postup krok za krokem

Oplechování komína není žádná věda, ale vyžaduje to preciznost a dodržení pár kroků. Než se do toho pustíte, ujistěte se, že máte vše potřebné: oplechovací pásy, nůžky na plech, kleště, vruty do kovu, silikon a žebřík.

Příprava komína

Začněte s přípravou komína. Očistěte ho od nečistot, mechu a staré omítky. Povrch by měl být suchý a rovný. Následně si změřte komín a nařežte oplechovací pásy na potřebnou délku a šířku. Nezapomeňte na přesahy pro spoje.

Montáž oplechování

Montáž začněte u paty komína. První pás připevněte vruty do zdiva a ujistěte se, že je vodorovný. Další pásy postupně přidávejte směrem nahoru, s přesahem alespoň 5 cm. Přesahy utěsněte silikonem, aby do komína nezatékalo.

Při montáži oplechování kolem komínové hlavy postupujte opatrně a dbejte na to, aby oplechování dobře doléhalo k cihlám. Nezapomeňte oplechovat i zadní část komína, kde se napojuje na střechu. Po dokončení montáže zkontrolujte, zda jsou všechny spoje utěsněny a oplechování pevně drží.

oplechování komína není žádná legrace, ale s trochou šikovnosti a trpělivosti to zvládne každý domácí kutil. Nejdůležitější je vybrat kvalitní materiál a dodržet správný postup.

Bořivoj Král

Těsnění oplechování: Silikon a tmely

Při oplechování komína svépomocí je utěsnění klíčovým krokem k zajištění jeho vodotěsnosti a dlouhé životnosti. Správně zvolené těsnění zabrání zatékání vody do konstrukce komína a vzniku plísní, hniloby nebo poškození zdiva. Pro oplechování komína se nejčastěji používají silikonové tmely a speciální střešní tmely.

Vlastnost Oplechování komína svépomocí Oplechování komína profesionálem
Cena Nízká (cca 5 000 Kč za materiál) Vysoká (cca 15 000 Kč a více)
Časová náročnost Vysoká (2-3 dny) Nízká (1 den)
Náročnost provedení Vysoká (vyžaduje zkušenosti) Nízká (provádí odborník)
Záruka Ne Ano (obvykle 2-5 let)

Silikonové tmely jsou oblíbené pro svou pružnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Pro oplechování komína volte neutrální silikon, který je šetrný k materiálům oplechování a nezpůsobuje korozi. Před aplikací silikonu je důležité povrch důkladně očistit a odmastit. Silikon se nanáší pomocí aplikační pistole do spár a spojů mezi oplechováním a komínem.

oplechování komína svépomocí

Střešní tmely jsou speciálně vyvinuty pro použití na střechách a komínech. Jsou odolné vůči extrémním teplotám, UV záření a dešti. Střešní tmely se dodávají v kartuších pro aplikační pistole a jsou k dispozici v různých barevných odstínech, aby ladily s barvou oplechování.

Při výběru těsnění pro oplechování komína se řiďte pokyny výrobce oplechování a zohledněte specifické podmínky na vaší střeše. Správně provedené utěsnění oplechování je zárukou bezproblémového fungování komína a dlouhé životnosti celé konstrukce.

Osazení stříšky: Ochrana před deštěm

Oplechování komína nekončí jen u samotného komína. Stejně důležité je ochránit i jeho okolí, a to především prostor, kde komín prostupuje střechou. Právě zde se často setkáváme s zatékáním, které může způsobit nemalé škody. Řešením je oplechování komínové stříšky, jež efektivně odvádí dešťovou vodu pryč od komína a chrání tak vaši střechu před zatékáním.

Oplechování stříšky si s trochou šikovnosti zvládnete provést i svépomocí. Budete k tomu potřebovat klempířské nůžky na plech, metr, tužku, vrtačku a šroubovák. Materiálem volby je pak pozinkovaný plech, který je odolný vůči korozi a má dlouhou životnost. Před samotnou montáží je nutné důkladně zaměřit rozměry stříšky a podle nich si připravit jednotlivé díly oplechování.

Při montáži postupujte pečlivě a dbejte na to, aby oplechování dobře přiléhalo k povrchu stříšky a komína. Jednotlivé díly k sobě spojujte pomocí šroubů s těsněním, které zabrání zatékání vody. Po dokončení montáže zkontrolujte, zda je oplechování pevně uchyceno a zda nikde nezůstaly mezery, kudy by mohla zatékat voda. Správně provedené oplechování komínové stříšky vám zajistí spolehlivou ochranu před deštěm a prodlouží životnost vaší střechy.

Údržba oplechování: Pravidelná kontrola

Oplechování komína není jednorázová záležitost. I když se jedná o odolný materiál, vyžaduje pravidelnou kontrolu a údržbu, aby plnil svou funkci a chránil komín před povětrnostními vlivy. Minimálně dvakrát ročně, ideálně na jaře a na podzim, proveďte důkladnou kontrolu celého oplechování. Zaměřte se na spoje a místa, kde by mohlo docházet k zatékání, například u prostupů antén či hromosvodů. Zkontrolujte také uchycení oplechování a v případě potřeby dotáhněte uvolněné šrouby.

oplechování komína svépomocí

Drobné závady, jako jsou praskliny nebo drobné netěsnosti, můžete opravit sami pomocí speciálních tmelů a lepidel určených pro venkovní použití a odolných vůči vysokým teplotám. Větší poškození, jako jsou díry nebo utržené části oplechování, je lepší svěřit odborné firmě. Ta provede opravu kvalitně a zajistí, aby oplechování opět dokonale chránilo váš komín. Pravidelnou kontrolou a včasnou opravou drobných závad prodloužíte životnost oplechování a předejdete nákladným opravám celého komína. Nepodceňujte proto důležitost údržby a dopřejte svému komínu tu nejlepší péči.

Časté chyby: Jak se jim vyhnout

Oplechování komína není žádná legrace a i drobná chyba se může vymstít. Často se stává, že si lidé špatně změří komín a objednají oplechování, které pak nesedí. Vždycky si raději dvakrát zkontrolujte rozměry a nezapomeňte ani na přesah. Další častou chybou je použití nevhodného materiálu. Plech na oplechování musí být odolný vůči povětrnostním vlivům a vysokým teplotám. Nešetřete na kvalitě a vyberte si materiál určený přímo pro oplechování komínů.

Při montáži oplechování dbejte na to, aby plechy k sobě dobře přiléhaly a nevznikaly mezi nimi mezery. Ty by mohly způsobit zatékání vody do komína. Pro spojování plechů používejte kvalitní šrouby a nýty z nerezové oceli. Nezapomeňte ani na oplechování horní části komína, kde je potřeba vytvořit takzvanou stříšku. Ta zabrání zatékání dešťové vody do komína.

Ať už se do oplechování komína pustíte sami, nebo si na to najmete odborníka, vždycky si zkontrolujte, zda je práce provedena kvalitně. Dobře oplechovaný komín vám bude sloužit dlouhá léta bez potřeby oprav.