Bydlení: Definitivní návod, jak se zbavit mechu jednou provždy

Jak Se Zbavit Mechu

Proč se mechu na zahradě tak daří?

Mech na zahradě je jako nezvaný host, který se usadí a nechce odejít. Proč se mu u nás vlastně tak daří? Důvodů je hned několik a často se kombinují. Prvním viníkem bývá stín. Mech miluje vlhká a stinná místa, kam se slunce moc nedostane. Pokud máte na zahradě hustý trávník, vysoké stromy nebo keře, vytváříte pro mech ideální prostředí. Druhým faktorem je vlhká půda. Mech má rád vodu a daří se mu v půdě, která špatně odvádí vodu. Příčinou může být i utužená půda, která brání kořenům trávy v růstu a zároveň zadržuje vodu. Kyselá půda je dalším faktorem, který svědčí mechu více než trávníku. Nízká hladina živin v půdě také nahrává růstu mechu. Tráva potřebuje pro svůj růst dostatek živin, a pokud jich nemá dost, slábne a uvolňuje místo pro mech.

Mechanické odstraňování: Dřina, která se vyplatí

Mechanické odstraňování mechu je sice pracné, ale zato velmi účinné a šetrné k vašemu trávníku. Existuje několik metod, jak na to. Pro menší plochy se skvěle hodí ruční vertikutátory, které mechu nedají šanci. Pro větší plochy a náročnější terény jsou tu pak motorové vertikutátory, které si poradí i s odolnějším mechem a zároveň provzdušní váš trávník. Po důkladném vyčesání mechu je důležité z trávníku odstranit veškerý nahromaděný materiál. Tím zabráníte jeho opětovnému růstu. Ačkoliv je mechanické odstraňování náročnější na čas a úsilí, výsledky stojí za to. Váš trávník bude zdravější, silnější a bez nežádoucího mechu.

Chemické přípravky: Rychlé řešení s vedlejšími účinky

Chemické přípravky slibují rychlé a efektivní řešení problému s mechem. Na trhu je k dispozici široká škála herbicidů, které mech účinně hubí. Tyto přípravky obvykle obsahují železo v podobě síranu železnatého nebo železitého, které mech vysušují a ničí. Aplikace je obvykle snadná – přípravek se naředí vodou a aplikuje se postřikem na postižená místa. Výhodou chemických přípravků je jejich rychlý účinek. Mech často začíná hnědnout a odumírat již během několika dní po aplikaci. Nicméně, je důležité si uvědomit, že chemické přípravky mají i své nevýhody. Mohou být toxické pro jiné rostliny, a proto je třeba je používat opatrně a cíleně. Dále mohou negativně ovlivňovat život v půdě a vodních tocích, pokud se dostanou do podzemních vod. Před použitím jakéhokoli chemického přípravku si vždy pečlivě prostudujte návod k použití a dodržujte bezpečnostní pokyny.

jak se zbavit mechu
Metoda Účinnost Náročnost Ekologičnost Cena
Ruční odstraňování
Chemické přípravky
Domácí prostředky (ocet, jedlá soda)
Změna prostředí (pH půdy, stín)

Mech je jako nevítaný host, který se usadí a nechce odejít. Ale s trochou úsilí a správnými nástroji ho můžeme zdvořile, ale důrazně vyprovodit.

Eliška Dvořáková

Domácí recepty: Babské rady, které fungují

Mech na zahradě nebo dlažbě může být pěkná otrava. Naštěstí existuje pár babských rad, jak se ho zbavit jednou pro vždy. Jednou z nejúčinnějších metod je použití sody. Smíchejte sodu s vodou v poměru 1:4 a směs nalijte na mech. Soda změní pH povrchu, čímž mech zahubí. Nechte působit 24 hodin a poté mech odstraňte. Další možností je použít ocet. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a směs nalijte na mech. Ocet má podobný účinek jako soda a mech zahubí. Po 24 hodinách mech odstraňte. Pokud se vám nechce míchat, můžete použít i Coca-Colu. Obsahuje kyselinu fosforečnou, která mech také zahubí. Nalijte Colu na mech a nechte působit 24 hodin. Poté mech odstraňte. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Pravidelně zametejte a odstraňujte listí a nečistoty z dlažby a zahrady. Tím zamezíte růstu mechu.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor:

Tagy: jak se zbavit mechu